Tellimused alates 39€ Eesti pakiautomaati TASUTA

01 märts 2023

ÄRIPÄEV – Chaga muutus Shroomwelliks

ÄRIPAEV - Chaga muutus Shroomwelliks

Eesti roheettevõttest sai maailma suurim meditsiiniseente kasvataja

Eesti roheettevõte Chaga muutis nime ja on tänasest Shroomwell. Shroomwellist on kujunenud maailma suurim meditsiiniseente kasvataja, kellele kuulub 500 hektarit meditsiiniseente välikasvatusi Eestis ja USA-s. Kodumaal, Tõrvas alustas ettevõte 5000 ruutmeetri suurust meditsiiniseente sisekasvatuse rajamist. Väli- ja sisekasvatuste kombineeritud mahtude põhjal edestab Eesti roheidu kõiki globaalseid konkurente.

Tervisetoodete valmistamisega tuntuks saanud Chaga on märkimisväärselt laiendanud senist tegevusskoopi ning positsioneeritud kodumaast kaugemal globaalse liidrina roheinnovatsioonis. Kuna täna on ettevõtte tegevusvaldkond oluliselt laiem kui algusaastail, otsustati vahetada nime, et see annaks edasi fookuse, mis suunatud Eesti meditsiiniseente alase kompetentsi viimisele maailma. Ettevõtte uueks nimeks saab Shroomwell.

„See hüpe, mida näeme praegu meditsiiniseente potentsiaali avastamises ja kasutuses kõikjal maailmas, on erakordne. Seened on inimkonna järgmine suur võimalus, mille potentsiaali on aastakümneid alahinnatud, kuid mis teaduse ja tehnoloogia toel tänaseks tõelist võidukäiku tegemas,“ ütleb Shroomwelli tegevjuht Silver Laus. „Meditsiiniseened võimaldavad meil edendada mitme valdkonna tulevikku, mis tänaseks jõudnud kriitilise piirini. Seente juhitud roheinnovatsioon aitab nii inimesi, loodusrikkust kui kliimat. Usume, et mistahes probleemi saab lahendada mõne seenega,“ lisas Laus.

Seetõttu on näiteks USA huvi meditsiiniseente kasvatamise vastu äärmiselt suur ja aasta algul rajati esimesed Musta pässiku (Chaga) istandused Maine’i osariigis, mis tänaseks veelgi laienenud. Kokku kuulub Shroomwellile üle 500 hektari meditsiiniseente kasvatusi.

„Kuigi oleme seni keskendunud peamiselt meditsiiniseene Musta pässiku (Chaga) kasvatamisele ja kasutamisele, tegeleme ka teiste tuntud meditsiiniseente Lakkvaabiku (Reishi), Lõvilaka (Lion’s mane) ja Šiitake (Shiitake) kasvatuse ning teaduskatsetega. Edaspidi keskendumegi kahele suurele valdkonnale- tervisetoodetele ja roheinnovatsioonile, mida juhivad meditsiiniseened. Tervisetoodete valmistamine on osa meie ettevõtte DNA-st, millele täna lisandub eraldi strateegilise suunana roheinnovatsioon inimeste ja keskkonna hüvanguks. Seened on Eesti järgmine suur edulugu,“ selgitab Laus.

Lausi sõnul käivad Tõrvas ettevalmistused Põhjamaade suurima meditsiiniseente kasvatuse avamiseks. „5000 ruutmeerit sisekasvatust Mulgimaal muudab Tõrva tõeliseks roheinnovatsiooni keskuseks mitte ainult siin, vaid maailmas tervikuna. Sellisel skaalal meditsiiniseente kasvatamine viib väikese Eesti suurele meditsiiniseente maailmakaardile.“

ÄRIPAEV - Chaga muutus Shroomwelliks