Seened

Chaga
Chaga*
(Inonotus obliquus)
Teadaolevalt on Chaga e. must pässik immuunsüsteemi tasakaalustaja ja võimas anioksüdant, mis toetab soolestiku mikrofloorat ja soodustab keha füsioloogiliste protsesside loomupärast tööd. Chaga, tuntud ka kui seente kuningas, on olnud tähtsal kohal läbi mitmete kasutusviiside juba aastatuhandeid Soome-Ugri vanade hõimude kultuurist Ameerika Indiaani ja Siberi hõimudeni välja.
Chaga antioksüdatiivsed omadusi on toetanud erinevad teadusuuringud. Chaga sisaldab antioksüdante, sealhulgas polüfenoole, millel on näidatud vabadest radikaalidest tekkivate kahjustuste vastast kaitset inimrakkudes. Bioloogilise aktiivsuse lai spekter on seotud ka melaniinidega, mis pärsivad tõhusalt polüküllastumata rasvhapete peroksüdatsiooni ja takistavad DNA ühekordsete ahelate purunemist, membraanide kahjustusi ning valkude oksüdeerumist.
Loomkatsetes on leitud, et Chaga mõjub põletikuvastaselt ja võib aidata vähendada põletikku ka inimorganismis. Melaniinid on võivad kiirendada haavade paranemise kiirust ning neil on madala toksilisusega immunomoduleerivad, põletikuvastased, enterosorbeerivad ja kasvajavastased omadused. On leitud, et Chaga vähendab kolesteroolitaset ja vererõhku, mis võib aidata parandada südame-veresoonkonna tervist.
On tõestatud, et Chaga seened tugevdavad immuunsüsteemi, suurendades immuunsüsteemi rakkude, näiteks valgete vereliblede aktiivsust. Chaga’st ekstraheeritud polüsahhariidid on näidanud mitmeid bioaktiivsusi. Chaga on rikas β-glükaani polüsahhariididest, millel on madalam molekulmass, mis aitab kaasa nende imendumisele ja aktiivsusele.
Mõnedes laboratoorsetes uuringutes on leitud, et Chagal võivad olla kasvajavastased omadused ja see võib aidata pärssida vähirakkude kasvu, kuid selle tõhususe määramiseks inimestel on vaja rohkem uuringuid. On näidatud, et etanooliekstrakt avaldab DLD-1 kasvajarakkudele tugevat superoksiid dismutaasi laadset toimet, aeglustas nende kasvu ning kokkupuude chaga etanooli ekstraktiga põhjustas apoptoosi ehk kasvajaraku surma indutseerimise.
Lion's Mane
Lion’s Mane*
(Hericium erinaceus)
Lion’s Mane e. lõvilakk-korallnarmik on seenemaailma esmavalik, kui ees ootab aktiivsem ajutöö. On hulk teadusuuringuid, mis vaatlevad Lion’s Mane’i kui ajuprotsesside tasakaalustajat ja stressi maandajat. Peetakse ka produktiivsuse ja fookuse tõstjaks. Jaapani keeles kutsutakse Yamabushitake‘ks ehk mägede munkade seeneks. Teadaolevalt keetsid mungad seenest teed, et meditatsioonide ajal paremini fookust hoida.
Lõvilakk seen, tuntud ka kui Hericium erinaceus, on Põhja-Ameerikas ja Euraasias levinud söödav seeneliik. Ta on nime saanud oma pikkade jadadena kulgevate ogade järgi, mis meenutavad lõvi lakka või koralli. Teaduspublikatsioonide poolt on leidnud toetust korallnarmiku kasulikud omadused.
Ajufunktsiooni tugevdamine: Uuringud on leidnud, et lõvilaka seene tarbimine võib parandada loomade ja inimeste kognitiivset funktsiooni ja mälu. On leitud, et lõvilaka viljakehast ekstrahheeritud ühendid soodustavad närvikasvufaktori (NGF) biosünteesi vaadeldud näriliste kultiveeritud astrotsüütides (kesknärvisüsteemi rakud) ning nende närvirakkude kasvu ja närviühenduste moodustumist.
Lõvilakk seen sisaldab ühendeid, millel on põletikuvastane toime, mis võib aidata vähendada teatud krooniliste haiguste riski. Mõned uuringud näitavad, et lõvilakk seen võib aidata vähendada vererõhku ja kolesterooli taset veres, mis võib aidata vähendada südamehaiguste riski.
Tänu suurele beeta-glükaanide sisaldusese võib lõvilakk seen aidata tugevdada immuunsüsteemi, mis muudab organismi võitluse infektsioonide ja haiguste vastu lihtsamaks. Mõnedes uuringutes on leitud, et lõvilakk seene tarbimine võib läbi kiudainete ja glütseemilise indeksi parandamise aidata vähendada kehakaalu ja parandada ainevahetust.
Erinevad uuringud on näidanud, et seente polüsahhariidid võivad aidata Alzheimeri ja Parkinsoni tõve puhul, aeglustades haiguste progresseerumist, parandades kognitiivseid võimeid ja vähendades oksüdatiivset stressi. Läbi lümfireaktsiooni reguleerimise, oksüdatiivse stressi vähendamise ja mõnede seente bioaktiivsete närvikasvufaktoritena toimivate ühendite läbi on leitud nimetatud mõju.
Enamik uuringuid lõvilakk seene kasust tervisele on seni siiski veel tehtud loomadel või rakukultuuridel ning nende võimalike eeliste kinnitamiseks inimestel on vaja rohkem uuringuid.
Shiitake
Shiitake*
(Lentinula edodes)
Šiitake ehk tammeseen on kandseente suguvõssa kuuluv elujõulisuse ja ilu seen, mis ergutab immuunsüsteemi ja toetab kogu keha tööd. Teadaolevalt sisaldab šiitake rohkesti ühendeid, mis tõstavad üldist enesetunnet, aeglustavad vananemist ja kaitsevad oksüdatiivse stressi eest. Traditsioonilises Hiina meditsiinis kasutatakse ainevahetusega seotud murede ja külmetushaiguste korral. Sobib ideaalselt ka suppide sisse ja on olnud kasutusel ka budistlikes toitudes, nt Buddha’s Delight’xis, mis meenutab köögivilja hautist.
Šiitake seened (Lentinula edodes), mis sisaldavad β-glükaane, on kasutatud inimeste raviks. Neid on kasutatud vähi, kõrgvererõhu ja kõrge kolesteroolitaseme raviks. Mitmesugused teaduslikud uuringud on näidanud arvukalt kasu tervisele, sh:
Šiitake seened sisaldavad polüsahhariide, nagu beeta-glükaanid, mis aitavad tugevdada immuunsüsteemi ja kaitsevad maksa tervist. Šiitake polüsahhariid lentinaan on näidanud tugevat vähivastast toimet erinevates loomamudelitest ning kasutatakse Jaapanis vähiraviks.
Šiitake seened on täielikult kolesterooli vabad ning lisaks sellele võivad neis leiduvad ühendid aidata vähendada kolesteroolitaset. Läbi sarnase toime ning olles lisaks hea mineraalide nagu kaaliumi allikas, toetab šiitake olulisi funktsioone südame tervise säilitamiseks.
Reishi
Reishi*
(Ganoderma lucidum)
Reishi, Hiina traditsioonilises meditsiinis “Ling Zhi” ehk elujõu
eliksiiri nime kandev seen, mis tõstab unekvaliteeti ja aitab kaasa ka värvikamate unenägude loomisele. Suurepärane vaimupuhkust soodustav adaptogeen, mis toetab imuunsüsteemi tööd ja organismi vastupanuvõimet, unekvaliteeti ja aitab võidelda stressiga. Tegemist on seenega, mis ei ole mõeldud söögilauale tema kõva tekstuuri ja mõruda maitse poolest. Üks uuritumaid raviseeni ja teadusuuringud raviomaduste kinnitamiseks käivad tänaseni, kuigi seent on aasiamaades kasutatud erinevate haiguste raviks juba üle 2000 aasta.
Ganoderma lucidum, mida tuntakse ka reishi seenena, on traditsioonilises meditsiinis kasutatud ning selle rahustavat toimet on teatud aastatuhandeid. Reishit on traditsiooniliselt kasutatud koos teiste ravimtaimedega rahustava toime võimedava mõju tõttu ning see on leidnud kinnitust teadusuuringutes. Reishi’l on täheldatud mõju stressi ja ärevuse vähendamisele. Teadusuuringud on kirjeldanud und parandavat toimet läbi soolestiku mikrobioomi ja serotoniinist-sõltuva mehhanismi.
Sarnaselt teiste meditsiiniseentega on reishi’s imuunsüsteemi toetava toimega polüsahhariidid, nagu beeta-glükaanid. Reishi’s leiduvad triterpeenid, mille sisalduse järgi hinnatakse seene kvaliteeti, omavad põletikuvastast toimet. Lisaks sellele on kirjeldatud reishi antioksüdatiivset mõju, mis saavad kaitsta keha vabade radikaalide tekitatud kahjustuste eest.